Se listen: Fodboldens største trøjesponsorater
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hjemme fra sofaen tager den globale sportsverden sig både poleret og glamourøs ud. Men bagved er alt ikke nødvendigvis lige kønt at se på det. BetXpert vil i samarbejde med gratismagasinet Sport Executive i en række af artikler sætte kritisk spot på den sportsverden, vi holder så meget af.
Sport Executive leverer artiklerne, som alle har været publiceret i deres gratismagasin, som kan læses på sportexecutive.dk.
Sport Executive beskæftiger sig med sport og samfund – økonomisk, politisk, kulturelt, socialt, etc. Universet består i dag af et månedligt gratis-magasin og en webside, der løbende producerer nyheder og blogs om sport og samfund.
Chefredaktør og indehaver af Sport Executive er journalist Lars Andersson.
Han har blandt meget andet en fortid som sportsredaktør ved Information, Det Fri Aktuelt og Ritzaus Bureau.
London-klubben Chelsea har hentet fodboldens næststørste trøjesponsorat nogensinde. Trøjesponsorater i Europas topligaer er i voldsom vækst. Sport Executive kan her berette om de svimlende beløb og lister de største trøjesponsorater op.
67,5 millioner dollar per sæson. Eller 48 millioner euro. Eller 362,5 millioner danske kroner.
Det er den pris, som det japanske dækfirma Yokohama betaler – vel at mærke per sæson - for at komme på trøjerne af øjeblikkets førerhold i Premier League, Chelsea, fra næste sæson og fem år frem.
Dermed har London-klubben hevet fodboldens næststørste trøjesponsorat hjem nogen sinde – kun overgået af Manchester Uniteds aftale med GM Chevrolet, der giver omkring de 80 millioner dollar per sæson, eller 58 millioner euro.
Voldsom vækst
I det hele taget vokser de europæiske storklubbers trøjesponsorater voldsomt i disse år. En undersøgelse foretaget af analysefirmaet Repucom fortæller, at klubberne i de seks største ligaer, Premier League, Bundesligaen, Primera Division, Ligue 1, Serie A og Eredivisie har oplevet en indkomststigning på trøjesponsorater på over 20 procent fra sæsonen 2013/14 til den igangværende.
Dermed beløber trøjesponsoraterne sig nu til 687 millioner euro, 5,125 milliarder danske kroner, alene i de seks største europæiske ligaer. Det er i øvrigt næsten en tredobling af indkomsten på trøjesponsorater i løbet af de sidste 14 år.
UDVIKLING AF TRØJESPONSORATER I DE 6 STØRSTE LIGAER i TAL:
2000/01: 235
2002/03: 322
2004/05: 339
2006/07: 369
2008/09: 389
2010/11: 474
2012/13: 522
2014/15: 687
Tal i millioner euro
Som i al øvrig fodboldøkonomi er det også her den engelske Premier League, der vokser mest med en stigning på 36 procent – efterfulgt af Primera Division med 30 procent, Serie A med 21, Ligue 1 med 13 og Bundesligaen med 9, alt imens den hollandske Eredivisie faktisk oplevede et fald i indkomsten på 5 procent.
UDENLANDSKE
TRØJESPONSORER:
Primera Division: 86 %
Premier League: 75 %
Ligue 1: 68 %
Serie A: 47 %
Bundesligaen: 24 %
Eredivisie: 19 %
Arabiske investorer
Det er først og fremmest udenlandske investeringer, der sætter fart på udviklingen i europæisk topfodbold. Således er firmaer fra De Forenede Arabiske Emirater og Qatar de to investorer, der spytter mest i kassen.
Til sammen har de lagt omkring 160 millioner euro, 1,2 milliarder danske kroner, i europæiske klubtrøjer i de seks største ligaer. Det svarer til godt 23 procent af investeringerne i trøjesponsorater i de seks største europæiske ligaer!
Mest markant foregår den udvikling i det spanske, hvor udenlandske selskaber nu lægger 86 procent af pengene til trøjesponsorater. Primera Division efterfølges af Premier League med 75 procent og Ligue 1 med 68.
”Stigningen i udenlandske investeringer i europæisk fodbold er ikke noget nyt. Men trøjesponsorater har aldrig vækstet hurtigere end i dag,” udtaler Glenn Lovett, præsident for ’global strategy’ i Repucom, til Sport Executive.
DE STØRSTE TRØJESPONSORATER – PRIS PER SÆSON
| Klub | Sponsor | Millioner (euro) |
| Manchester United | GM Chevrolet | 58 |
| Chelsea | Yokohama | 48 |
| FC Barcelona | Qatar Airways | 32 |
| Bayern München | Deutsche Telekom | 29 |
| Real Madrid | Fly Emirates | 28 |
| Liverpool | Standard Chartered | 22 |
Kilde: Tallene baserer sig på ’European Football Jersey Report 2014/15’, Repucom.
Tilføj kommentar